Pastaruosius kelerius metus norinčiuosius keisti specializaciją, įgyti naujų kompetencijų, darbo neturinčius ar iš emigracijos grįžusius žmones valstybė skatina rinktis aukštą pridėtinę vertę kuriančias specialybes. Į jų sąrašą patenka ir keletas Kauno technologijų mokymo centre dėstomų (Kautech) mokymo programų. Užimtumo tarnybos nukreiptiems asmenims valstybės biudžeto lėšomis kompensuojamos mokymosi, kelionės arba apgyvendinimo išlaidos, mokama stipendiją. Ne vieną papildomą naudą įvardiją ir patys besimokantieji.
„Prisipažinsiu, pradžioje šiek tiek abejojau, svarsčiau, ar mokymai išties man bus naudingi, bet kai atėjęs pamačiau, kaip vyksta užsiėmimai, pradėjau galvoti, kaip spėti viską išmokti. Stengiuosi pasiimti viską, ką duoda“, – sako Užimtumo tarnybos priemonę pasirinkęs ir mechatroniko specialybę šiuo metu Kautech studijuojantis Mindaugas. Jis ir dar keli bendramoksliai išvardijo keletą priežasčių, kodėl verta pasidomėti galimybe įgyti aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų.
Užimtumo tarnybos duomenimis, nuo metų pradžios iki spalio priemonę visoje šalyje rinkosi 4,3 tūkst. tarnybos klientų. Tai – 1,7 tūkst. daugiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. 2023 m. Kauno klientų aptarnavimo departamento (KAD) skyrių darbuotojai į aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų įgijimo priemonę nukreipė 1074 asmenis. Per šių metų sausio–lapkričio mėnesius joje dalyvavo 1280 asmenų iš Kauno miesto ir rajono, Prienų, Birštono, Kaišiadorių, Jonavos.
Šiemet Kauno KAD aptarnaujamoje teritorijoje tarp populiariausių programų yra transporto priemonių remonto techniko neformaliojo švietimo programa, No-code ir robotinių procesų automatizavimo neformalioji programa, audiovizualinės produkcijos kūrybos ir gamybos programa, e. pardavimai ir rinkodaros analitika.
Galimybė išlikti konkurencingam darbo rinkoje
Aukštą pridėtinę vertę kuriančių specialybių sąrašą kasmet tvirtina ekonomikos ir inovacijų ministras, o nuo praėjusių metų norimų kvalifikacijų ir kompetencijų įgyti galima ne tik kolegijose ar universitetuose, bet ir mokymo centruose. Automatinių sistemų mechatroniko, orlaivių mechaniko, transporto priemonių remontininko, transporto priemonių elektroniko, informacijos ir ryšio technologijų aptarnavimo techniko ir medienos apdirbimo staklininko specialybes galima rasti ir Kautech, kuris yra didžiausias mokymo centras Kauno regione ir antras Lietuvoje. Kol kas daugiausia dėmesio sulaukia mechatronikos mokslai.
Pasak mokymo centro metodininkės Žydronės Žarskienės, pernai centre iš viso mokėsi 58 Užimtumo tarnybos nukreipti asmenys, šiuo metu – 41 žmogus, 3 iš jų yra pasirinkę aukštą pridėtinę vertę kuriančių kvalifikacijų ir kompetencijų įgijimo priemonę. Vienas svarbiausių mokymosi privalumų yra tai, kad šie mokymai padeda žmogui išlikti konkurencingam darbo rinkoje, pabrėžia specialistė. Pastaraisiais dešimtmečiais darbo rinka sparčiai keičiasi, tad, norint išlikti paklausiam, žmogui būtina nuolat tobulinti žinias ir įgūdžius.