Mokymasis visą gyvenimą: plačios galimybės darbuotojams – iššūkiai organizatoriams

  1. Pradžia
  2. Renginiai
  3. Mokymasis visą gyvenimą: plačios galimybės darbuotojams – iššūkiai organizatoriams

Pastaraisiais dešimtmečiais, jautriai reaguodama į nuolatinius ekonomikos bei gamybos pokyčius, kinta ir darbo rinka. Buvusios populiarios specialybės praranda aktualumą, vietą užleisdamos naujoms specialybėms. Lanksčiau į savo veiklą žvelgti arba visai keisti darbo profilį tenka tiek aukštos, tiek žemesnės kvalifikacijos darbuotojams, tad mokymasis visą gyvenimą tapo ne gražia deklaracija, bet gyvenimo norma. Kaip nepasiklysti tarp šviesią ateitį siūlančių mokymų ir seminarų organizatorių, kaip pasinaudoti valstybės teikiama finansine parama ir išlikti konkurencingu specialistu darbo rinkoje? 

Prasidėjus naujiems metams, šalyje ir toliau aktyviai veikia mokymąsi visą gyvenimą skatinanti platforma Kursuok.lt. Šioje platformoje siūlomos įvairios neformaliojo švietimo ir mokymo programos, skirtos suaugusiesiems. Kauno technologijų mokymo centras (Kautech) pernai pasiūlė tris dešimtis mokymo programų. Kaip veikia ši platforma, kokius privalumus siūlo ir su kokiais iššūkiais susiduria mokymo organizatoriai?

Vieno langelio principas ir finansavimo galimybės

Mokymų suaugusiesiems programų pastaraisiais metais siūlo gausybė įvairių platformų, savo paslaugas aktyviai reklamuoja įvairiose srityse besispecializuojantys koučeriai. Deja, ne retai žmonės nusivilia mokymų kokybe ir naudingumu. Kad mokymosi galimybės būtų ne tik lengvai prieinamos, bet ir kokybiškos, svarbu užtikrinti aiškią programų atranką ir finansavimo kriterijus. 

Kursuok.lt platforma sukurta taip, kad asmenys galėtų vienoje vietoje rasti mokymus, pagal savo poreikius ir valstybės prioritetus. Ji leidžia pasirinkti programas, atitinkančias valstybės nustatytas 8 kompetencijų sritis, ir gauti valstybės finansavimą iki 500 eurų. Pretenduojant į finansinę valstybės paskatą, svarbu, kad žmogus būtų dirbantis. Tokiu būdu į mokymus gali įsitraukti 18–65 metų amžiaus asmenys, norintys įgyti naujų įgūdžių arba tobulinti bendrąsias ir su profesine veikla susijusias kompetencijas. 

 „Pirmiausia mokymo programos turi būti užregistruotos Neformaliojo švietimo programų registre, kur jas vertina Kvalifikacijų ir profesinio mokymo plėtros centras (KPMPC). Tik gavus teigiamą įvertinimą ir patvirtinimą, mokymai gali būti skelbiami šioje platformoje. Programų trukmė turi būti ne trumpesnė nei 54 valandos. Taigi mokymų kokybe jas besirenkantieji gali neabejoti, – Kursuok.lt privalumus akcentuoja mokymo centro direktoriaus pavaduotoja plėtrai Rita Jakaitienė, kuruojanti su platforma susijusią padalinių veiklą. – Platformai mūsų mokymo centro programas rengia kiekvieno skyriaus specialistai, įvertinę darbo rinkos poreikius ir tendencijas.“

Ryškėja ir problemos

Nors platforma suteikia daugybę galimybių mokytis ir tobulėti, praktikoje išryškėja ir tam tikri iššūkiai, su kuriais susiduria mokymo organizatoriai. Pernai Kautech siūlė įvairias, darbo rinkos poreikius atitinkančias programas. Mokymus sėkmingai baigė 79 asmenys. Viena iš populiariausių buvo „Pirmos medicinos pagalbos teikimas įvairiose situacijose“, kurioje dalyvavo 18 asmenų. Deja, R. Jakaitienė apgailestauja, kad ne visos programos, net ir labai rinkoje paklausių specialybių, sulaukė dėmesio – dešimt jų nesurinko grupių. 

„Kautech kvietė rinktis ir aukštą pridėtinę vertę kuriančių profesijų mokymus, tokius kaip darbas naujausiomis CNC technologijomis. Visgi tokie mokymai pernai nevyko, nes neatsirado pakankamai norinčiųjų įgyti šių kompetencijų. Tai atskleidžia tam tikrus iššūkius, su kuriais susiduria specifinių sričių mokymai“ , – pabrėžia direktoriaus pavaduotoja plėtrai. 

Pasak jos, einant tretiems neformaliam suaugusiųjų mokymui skirtos Kursuok.lt platformos veiklos metams, išryškėjo ne tik jos privalumai, bet ir tam tikri trūkumai. R. Jakaitienė pastebi, kad vienos ar kitos programos populiarumas labai priklauso nuo mokymų srities. Pavyzdžiui, užsienio kalbų, kompiuterinio ir skaitmeninio raštingumo ar socialinių tinklų eksperto programos paprastai be vargo surenka grupes, nes jose mokytis gali visi, o Kautech pateiktų mokymų sritys yra siauros, orientuotos į tam tikrą specializaciją, jas renkasi pasitobulinti norintys konkrečios profesijos atstovai arba norintieji tos profesijos įgūdžių įgyti asmenys.

 „Taikomės į tikslines profesines grupes, todėl mūsų auditorija gerokai siauresnė ir turime dėti daugiau pastangų, norėdami pritraukti žmonių. Be to, kai programų pasiūla platformoje didelė, kai kurios jų tiesiog pasimeta bendrame kontekste“, –problemą, su kuria susiduria ir kitos siauresnės srities specialistus ruošiančios mokymo įstaigos, akcentuoja Kautech atstovė.   

Atsižvelgdamas į šiuos iššūkius, mokymo centras ieško būdų, kaip pritaikyti programas prie besimokančiųjų poreikių. Pasak R. Jakaitienės, siekiant pritraukti kuo daugiau žmonių, užsiėmimus stengiamasi organizuoti dirbantiesiems patogiu laiku, pagal poreikį šiek tiek pakoreguoti tvarkaraštį, kad suaugusieji galėtų mokytis po darbo valandų. Jau tampa įprasta mokytis nuotoliu arba mišriu būdu, kai dalis užsiėmimų vyksta nuotoliniu, kita dalis – kontaktiniu būdu. Kursuok.lt platforma šių galimybių neriboja, tačiau didžiąją dalį Kautech siūlomų inžinerinio profilio mokymų sudaro būtent praktiniai užsiėmimai. Jie vyksta dirbtuvėse, kur naudojami įvairūs gamybos ir apdirbimo įrenginiai, mechatronikams bei IT aptarnavimo specialistams reikalingi prietaisai ir panašiai. 

„Atsižvelgdami į grupėje esančių asmenų poreikius ir galimybes, nekeliame tikslo mokymus rengti kiekvieną dieną. Mokytis į dirbtuves žmonės gali rinktis kartą ar du per savaitę. Tokiu atveju trumposios programos trunka ilgesnį laiko tarpą, tačiau besimokantieji turi galimybę įgyti jiems reikalingų kvalifikacijų“, – kaip organizuojami praktiniai mokymai paaiškina Kautech direktoriaus pavaduotoja plėtrai.

Be mokymo programų populiarumo skirtumų, mokymo įstaigos susiduria su dar viena problema – didėjančiu profesijos mokytojų darbo krūviu. Kai kurios Kursuok.lt platformoje mokymus siūlančios įstaigos praėjusių metų gruodį pasirodžiusiam žurnalui „Reitingai“ užsiminė ir apie tai, kad teikiant paslaugą stinga žmogiškųjų resursų, žymiai padidėja profesijos mokytojų darbo krūvis. Šią problemą bandoma spręsti kviečiant bendradarbiauti socialinius partnerius, į mokymus įtraukiant verslo įmonių atstovus. R. Jakaitienė džiaugiasi, kad didžiausiam šalyje inžinerinio profilio mokymo centrui pakanka savų profesijos mokytojų ir lektorių iš šalies kviesti nereikia. Tai padeda palaikyti mokymo kokybę, bet, žinoma, jei verslo įmonės, su kuriomis mokymo centras bendradarbiauja, parodytų iniciatyvą, tokia idėja tikrai galėtų būti svarstoma.

Numatyta nauja registracija 

KPMPC direktorius Tadas Tamošiūnas žurnalui „Reitingai“ tvirtino: „Platformos atsiradimas ir finansinės mokymosi paskatos suteikia postūmį švietimo įstaigoms, konsultuojantis su darbdaviais, peržiūrėti savo programų profilį ir lanksčiai bei greitai pasiūlyti naujovių.“

Kautech taip pat kasmet analizuoja darbo rinkos pokyčius, peržiūri savo neformaliojo mokymo programas, jas koreguoja ir siūlo naujų. „Atsižvelgdami į mokymų patirtį šiemet vieną mokymų programą šiek tiek sutrumpinome ir pateikėme naujai. Tačiau, tenka pripažinti, kad programų vertinimas užtrunka nemažai laiko ir tai gali riboti greitą prisitaikymą prie rinkos pokyčių, – pastebi R. Jakaitienė. – Nepaisant to, Kursuok.lt platforma lieka stipriu įrankiu, skatinančiu mokymąsi visą gyvenimą ir padedančiu įgyvendinti suaugusiųjų švietimo tikslus Lietuvoje.“

Kautech direktoriaus pavaduotoja plėtrai užsimena, kad į vasarį prasidėsiančius metalo suvirinimo (MMA, MIG/MAG, TIG) mokymus suaugusieji jau užsiregistravo. „Žinome, kad norinčiųjų mokytis kitose programose taip pat yra, bet sausį mokymo programų teikėjai susidūrė su problema, kai paskelbus registraciją su valstybės finansavimo galimybe, sistema užstrigo ir ne visi žmonės spėjo užsiregistruoti, – apie sistemos trikdžius perspėja R. Jakaitienė. – Todėl vasarį numatyta nauja registracija. Tad jeigu nepavyko užsiregistruoti sausį, tai padaryti dar galima kitą mėnesį.“

Vasarį Kautech siūlo registruotis ne tik į mokymus „Metalo suvirinimas įvairiais būdais (MMA, MIG/MAG,TIG)“, bet ir į „Automobilių kėbulų poliravimas ir atnaujinimas“, „Automobilių kėbulų virinimas“, „Žemės ūkio veiklos vykdymas“, „Įvairios konstrukcijos ir paskirties gaminių iš vytelių pynimas“, „Įvairių (mėsos, daržovių, žuvies) vyniotinių gamybos technologija“, „Pirmos medicinos pagalbos teikimas įvairiose situacijose“, „Dekoravimo pradžiamokslis namų interjero atnaujinime“.

Kursuok.lt duomenimis, suaugusiųjų švietimo ir tęstinio mokymosi platformai 2025 m. skirta 5,42 mln. eurų. Finansavimo lėšos šiemet skirstomos dalimis – po 1,5 mln. eurų kas ketvirtį, o paskutiniam ketvirčiui skiriant likusią lėšų dalį.