Įsimintina orlaivių mechanikų ir „metalistų“ stažuotė Prancūzijos aviacijos pramonės mekoje

  1. Pradžia
  2. Projektai
  3. Įsimintina orlaivių mechanikų ir „metalistų“ stažuotė Prancūzijos aviacijos pramonės mekoje

Gruodžio pabaigoje iš keturias savaites Tulūzoje trukusios Erasmus+ projekto stažuotės grįžo Kauno technologijų mokymo centro (Kautech) orlaivių mechanikai ir metalo apdirbimo staklių operatoriai. Keturi vaikinai šiame Prancūzijos mieste praleido keturias savaites ir yra įsitikinę, kad įgyta patirtis bei įspūdžiai išliks ilgam. Žinomoje, kaip Prancūzijos aviacijos ir kosmoso pramonės centras, Tulūzoje gaminami lėktuvų varikliai, kariniai ir keleiviniai lėktuvai, sraigtasparniai ir net kosminės raketos Ariane. Tad Matui Greičiui, Naidui Rimoniui, Dariui Jankauskui ir Mikitai Bobkov viešint Lycée Saint-Exupéry mokykloje veiklos netrūko.

Po stažuotės grįžę vaikinai tvirtino, kad vykti į Prancūziją juos motyvavo stiprus noras daugiau išmokti, įgyti naujos patirties, pamatyti, kaip kitoje šalyje dirba jų pasirinktos profesijos specialistai, kaip vystoma ta sritis. Tad išklausę teorinę dalį vaikinai turėjo progą iškart imtis praktikos. 

Būsimieji metalo apdirbimo staklių operatoriai Darius ir Mikita stojo dirbti prie frezavimo, tekinimo ir pjovimo staklių, o orlaivių mechaniko specialybės besimokantys Matas ir Naidas netruko išmėginti Airbus A320 piloto kabinos simuliatorių. „Stipriausia projekto programos dalis buvo avionika. Tai piloto kabinos prietaisų išardymas, sudėjimas, testavimas“, – pasakojo Matas.

Vaikinai dirbo pagal techninę dokumentaciją, naudodamiesi JetStar lėktuvo duomenimis, testavo atbulinės eigos traukos sistemą. Jų mokytojai nuolat akcentavo, kad analizuoti ir testuoti reikia labai kruopščiai, tikrinti kiekvieną punktą iš eilės, nieko nepraleisti. Pasak Naido, sėkmingai pasitreniravus prie simuliatoriaus atsirado proga naujas žinias ir įgūdžius išbandyti tikro, veikiančio lėktuvo piloto kabinoje. „Mokėmės pakelti lėktuvą, kad būtų pakelta važiuoklė, po to pagal dokumentaciją kabinoje testavome sparnus ir važiuoklę“, – tvirtino būsimasis orlaivių mechanikas.

Per keturių savaičių stažuotę Matas ir Naidas dar spėjo pasimokyti, kas yra radijo bangos, kaip jos veikia ir kaip jomis lėktuvų pilotai komunikuoja su oro uostais. 

Prisimindamas vizitą Prancūzijoje, metalo apdirbimo staklių operatoriaus specialybės besimokantis Darius taip pat džiaugėsi, kad projekto veiklų metu teorija buvo tampriai susieta su praktika. „Beveik visko mokaisi prie aparatų, žinoma, daug padėjo mentoriai ir mokytojai“, – teigė jaunasis „metalistas“.

Stažuotės pradžioje operatoriai padirbėjo pažangesnėmis CNC sistemomis, mokėsi programavimo ir įrangos konfigūravimo, kad atliktų metalo frezavimo, tekinimo, gręžimo, šlifavimo darbus. Vėliau išbandė ir sudėtingesnes bei atsakingesnes užduotis. Geriau suprasdami gamybos procesus, mokiniai galėjo įsitraukti įgyvendinant projektus nuo detalių gamybos iki jų apdirbimo ir kokybės kontrolės. Atlikdami tokias užduotis operatoriai ne tik dirba pažangiomis staklėmis, bet ir taiko įvairias technologijas, siekdami kuo tiksliau ir kokybiškiau gaminti detales.

„Šiek tiek padirbėję ir senesnio modelio staklėmis, greitai perėjome prie modernių. Šiuolaikinėse staklėse įdiegtos funkcijos leidžia pagreitinti darbą arba jį atlikti patogiau, taupyti medžiagas“, – patirtimi dalijosi Darius.

Stažuotei einant į pabaigą Darius ir Mikita jau gilinosi į gamybos procesų valdymą, mokėsi planuoti gamybos etapus, analizuoti darbo efektyvumą, identifikuoti gamybos proceso trūkumus, spręsti problemas ir įgyvendinti sprendimus, kurie padidina našumą ir sutrumpina gamybos laiką. Vaikinai dirbo drauge su prancūzų studentais komandiniuose projektuose, kurių metu padedami mentorių nagrinėjo, kaip efektyviau naudoti resursus ir mažinti atliekas, taip prisidedant prie tvarios gamybos iniciatyvų. 

„Visa praktika vyko Lycée Saint-Exupéry mokykloje. Su kitas mokyklos mokiniais aplankėme Tulūzoje veikiančią įmonę, kurioje gaminamos aviacijoje naudojamos detalės“, – pasakojo Darius.

Prancūzija pasižymi aukštos kokybės pramonės sektoriaus infrastruktūra ir pažangia metalo apdirbimo technologija. Programa Erasmus+ suteikia galimybę metalo apdirbimo staklių operatoriams gilinti žinias apie šiuolaikines stakles, automatizavimą, taip pat susipažinti su darbo rinkos reikalavimais ir tarptautiniais standartais. Tokia patirtis padeda specialistams pritaikyti naujas žinias ir įgūdžius savo šalyje, padidinant jų konkurencingumą ir darbo galimybes. Taip pat puikios galimybės ir orlaivių mechanikams, turintiems galimybę praktikuotis tikruose lėktuvuose.

Erasmus+ programa suteikia galimybę įgyti vertingos tarptautinės patirties. Prancūzija yra viena iš šalių, kurioje daugelis studentų ir specialistų, ypač iš metalo apdirbimo sektoriaus, pasinaudoja šia programa. Metalo apdirbimo staklių operatoriai, dalyvaudami Erasmus+ programoje, gali ne tik tobulinti profesinius įgūdžius, bet ir susipažinti su moderniausiomis technologijomis bei Prancūzijoje taikomais darbo metodais.

Apibendrindami savo patirtį Tulūzoje vaikinai vieningai pritarė, kad laiko nepraleido veltui, po praktikos užsienyje tapo lengviau mokytis savoje mokykloje, o įgyta patirtimi ir žiniomis dalijasi su bendramoksliais. 

Projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.