DARIUS BARTKEVIČIUS: Kautech absolventas, mechatronikos specialistas

  1. Pradžia
  2. Sėkmės istorijos
  3. DARIUS BARTKEVIČIUS: Kautech absolventas, mechatronikos specialistas

Mechatronikos mokslus Kauno technologijų mokslo centre Darius baigė visai neseniai, bet šiandien savo žiniomis ir įgūdžiais jau dalijasi su mokiniais ir dirba tarptautinėje automobilių pramonėje gerai žinomos įmonės „Hella“ padalinyje Kaune. Artimiausiuose planuose – programavimo studijos aukštojoje mokykloje. 

Jis su šypsena prisimena, kad jau paauglystėje mėgo ardyti įvairius daiktus, nors ne kiekvieną pavykdavo vėl sudėti: „Visada domino technika, konstravimas, judantys daiktai. Man smalsu, kas daikto, procesoriaus ar sistemos viduje, kaip ten viskas vyksta. Šį mano pomėgį kaip tik ir atspindi mechatronika“, – pasakoja Darius, prisipažindamas, kad vidurinėje mokykloje prie mokslų daug laiko neleido. Vis tik kurį laiką padirbėjęs labiau fizinį nei sudėtingų žinių reikalaujantį darbą, pajuto, kad norisi mokytis, norisi nerti į šiuolaikines technologijas (robotiką, valdiklių programavimą ir pan.).

Darius atviras, Kautech nebuvo pirmas mokslo įstaigų sąraše, tačiau dabar pripažįsta, kad gyvenimo aplinkybės nuvedė geru keliu, nes čia atrado sau tinkamą specialybę. „Kai stojau į mechatroniką, buvo renkama pirma šios specialybės grupė, – prisimena D. Bartkevičius, pasirinkęs dvejus metus trukusius automatinių sistemų mechatroniko mokslus. – Pradžioje buvo nemažai neaiškumų, bet kartu, ir mokytojai, ir mokiniai, pamažu kūrėme bazę ir štai dabar jau turime daug ir labai geros įrangos. Labai pasisekė, kad mus mokė puikūs mokytojai, tai ir dr. Aleksandras Kirka, ir Laimonas Kairiūkštis.“

Po praktikos UAB „Elinta Robotics“ Darius netruko gauti darbą automobilių elektronikos ir apšvietimo komponentus tarptautinei rinkai gaminančioje įmonėje „Hella Lithuania“. Naujoje darbo vietoje jis jautėsi tvirtai.  Sėkmingam startui padėjo mokymo centre įgytas tvirtas žinių pagrindas. Ėmė viską, ką davė mokytojai, o ir pats savarankiškai domėjosi, daug gilinosi į mėgstamą sritį. Darbdavių nuomone, adaptuotis naujoje darbo vietoje reikia apie pusmečio, bet Dariui pakako maždaug mėnesio.

„Mechatronikai išmoksta automatinių sistemų pagrindus: kaip ir kodėl veikia įvairūs jutikliai, cilindrai, kas už ką atsakingas ir kita. Tad šioje srityje nejaučiau žinių trūkumo, jų užteko. Darbe sykį esame svarstę, kiek žmonių galėtų pakeisti vieną mechatronikos specialistą. Pasirodo – penkių skirtingų sričių specialistų“, – teigia tarptautinėje įmonėje pusantrų metų dirbantis ir joje vertinamas Darius. 

Jis pasakoja, kad gamykla padalinta į du sektorius ir visas gamybos procesas robotizuotas. Viename sektoriuje vyksta paviršinių komponentų montavimas ir testavimas. Kitame – surenkamas ir supakuojamas gaminys, kuris po to važiuoja tiesiai į sandėlį. D. Bartkevičius dirba antrame sektoriuje, kur vyksta daug skirtingų judančių procesų, ir yra atsakingas už gaminių surinkimą bei supakavimą. Ko gero, tai sudėtingiausias viso gamybos proceso etapas, pripažįsta Darius. Jeigu darbas sutrinka, jis nustato gedimo priežastis. „Esu pirmas žmogus, kuris, linijai sustojus, prieina ir išsiaiškina, kas atsitiko, o paskui sprendžiame, ar ieškoti savų specialistų pagalbos, ar kreiptis į kolegas užsienyje“, – savo darbo specifiką paaiškina Darius. 

Dabar jis planuoja vėl imtis studijų. „Norėčiau stoti į kūrėjų pusę, tapti inžinieriumi, kuris, gavęs užduotį, ją sprendžia pasitelkdamas technologijas“, – planais dalijasi elektronikos technikas. Kadangi D. Bartkevičius jau daugiau nei metus dirba pagal turimą profesiją, stojant į universitetą ar kolegiją pridedamas papildomas balas. Stojamasis balas padidėja ir dėl to, kad mokymo centre jis jau yra įgijęs planuojamos studijuoti specialybės profesinę kvalifikaciją.

Na, o grįžti į Kautech jau kaip profesijos mokytojui Darių paskatino noras su jaunimu dalytis naujomis žiniomis ir įgūdžiais, o mokymas padeda nepamiršti to, ko ir pats anksčiau mokėsi. Be to, mokymų bazė gerokai atsinaujino, atsirado naujos įrangos, tad ją reikia išmanyti, o prireikus, ir mokėti pataisyti – visa tai D. Bartkevičius gali atlikti ir paaiškinti mokiniams. „Galbūt auginu sau konkurentus“, – šypsosi jis.

Mechatronikos mokytojas džiaugiasi, kad yra mokinių, kaip ir jis visa galva pasinėrusių į šią mokslo sritį, noriai besidominčių ne tik žiniomis, numatytomis pagal modulio programą. Jie greičiau perima pagrindines žinias, todėl mokytojas gali padėti jas plėtoti ir gilinti, skirti papildomas, sudėtingesnes užduotis. „Kartais gaunu tokių klausimų, kokių galbūt ir pats nebūčiau uždavęs, – neslepia D. Bartkevičius. – Tai labai gerai, gilinamės, ieškome sprendimų. Matau, kad ir man pačiam tai duoda naudos, kaskart sužinau kažką nauja, daugiau. Ir mokiniams vis primenu, kad mechatronikos specialistai ne iš tų, kurie viską žino. Pirmiausia turime išmokti ieškoti informacijos.“

Šiuo metu trys mechatronikos modulio mokiniai ruošiasi robotikos varžyboms, kurios vyks lapkritį Visagine. Čia varžosi geriausios kolegijų ir mokymo centrų mechatronikų komandos. Dalyviai gauna užduotis, kurias turi atlikti kuo tiksliau ir greičiau, o laimėtojų komanda iškovoja teisę dalyvauti Europos robotikos čempionate. 

Varžybose Lietuvoje yra tekę dalyvauti ir Dariui, kai dar buvo Kautech mokinys. Tada pergalė galėjo būti ranka pasiekiama, bet taisyklės griežtos – paskutinės užduoties jo komanda negalėjo atlikti, nes viršijo 23 metų amžiaus cenzą. O štai šiemet jis yra vienas iš profesijos mokytojų, ruošiančių varžyboms naująją Kautech mechatronikų komandą.