Antrus metus iš eilės ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje pavojaus varpais skambina ekologine žemdirbyste užsiimantys ūkininkai. Nuo 2007 m. sparčiai didėję ekologinių ūkių plotai, 2022 m. pradėjo trauktis. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, vien pernai ekologinių ūkių plotas šalyje sumažėjo 6 proc., o VšĮ „Ekoagros“ skaičiavimais, tokių ūkių skaičius sumažėjo 10 proc. Vis tik Arvydas Kelečius, vadovaujantis mokomajam ūkiui Vilkijoje, įžvelgia ir kitą tendenciją – net susiduriant su ekonominiais iššūkiais, ūkininkavimas nenaudojant „chemijos“ nepraranda aktualumo ir tiek jauni, tiek vyresni žmonės nori kuo daugiau sužinoti, kaip pasiekti tokio ūkininkavimo efektyvumo.
Jis pastebi, kad ekologiškai ūkininkauti paprastai atsisakoma ten, kur naši žemė ir jos kaina didesnė. Brangią ir derlingą žemę stengiamasi išnaudoti kiek įmanoma ekonomiškai naudingiau, todėl cheminių augalų apsaugos priemonių ir trąšų nenaudojantys ekologiniai ūkiai negali varžytis su tradiciniais derliaus gausumu. Tačiau, ten, kur tradicinės žemdirbystės pelningumas mažesnis, atsiveria daugiau galimybių ekologiškai žemės ūkio gamybai.
Ekologiniai ūkiai telkiasi šeimos ūkių rankose
„Skaičiai rodo, kad ekologinių ūkių mažėja, bet galima pastebėti ir tai, kad toks ūkininkavimas pamažu grįžta, tik jis labiau koncentruojasi šeimos ūkiuose“, – įžvalgomis dalijasi Kauno technologijų mokymo centro (Kautech) Vilkijos skyriui priklausančio mokomojo ūkio vadovas A. Kelečius.
Jo nuomone, apie darbą ūkyje svarstantys žmonės orientuojasi ne tiek į pramoninius ūkius, kiek į šeimos: „Jie domisi ir mišriais, ir ekologiniais ūkiais. Sako, turim du tris vaikus ir norim, kad jie nuo mažens pratintųsi prie ekologinės gamybos, tausojamosios žemdirbystės.“
Suprantama, ekologiškai ūkininkauti nėra paprasta, su tuo susidūrę žemdirbiai tvirtina, kad tai „aukštesnis pilotažas“ ir išlieka tik šia idėja tikintys entuziastai. Tokiai nuomonei pritaria ir žemės ūkio gamybos verslo darbuotojus rengiantis A. Kelečius. Pasak jo, neretai penkerius metus taip paūkininkavę žemdirbiai, pasibaigus sutarčiai, grįžta prie tradicinės žemdirbystės, nes įveikti iššūkius nėra lengva, o svarbiausia, ne visada pavyksta pasiekti teigiamo finansinio balanso.
Pakovoti įmanoma ir be „chemijos“
Pasėlių priežiūra (piktžolių, kenkėjų ir ligų kontrolė) be cheminių apsaugos priemonių – tai didžiausias iššūkis, su kuriuo paprastai susiduria ekologiškai ūkininkauti nusprendę ūkininkai.
Ūkio vadovas akcentuoja, kad itin svarbu suvaldyti piktžoles, įtakojančias tiek ligų, tiek kenkėjų plitimą. „Mūsų ūkiui pavyko sėkmingai pereiti nuo chemizuotos prie ekologiškos žemdirbystės, kontrolierių įvertinimas buvo teigiamas. Suvaldyti piktžolių plitimą labai padėjo ekologinės akėčios. Prieš sėją kas penkias dienas akėjame žemę, taip sunaikindami piktžoles, jų daigams dar nepradėjus lįsti iš žemės, – tvirtina A. Kelečius, pabrėždamas, kad taikant šį metodą, sunaikinama iki 90 proc. nereikalingų augalų. – Žinoma, gavome mažesnį žieminių kviečių derlių, 2,5 t/ha, bet apskaičiavę, kiek būtų atsiėjusios trąšos ir cheminės augalų apsaugos priemonės, pamatėme, kad vis tik pavyko sutaupyti. Mokomajame ūkyje dirbę mokiniai, beje, ne maža jų dalis yra iš ūkininkų šeimų, stebėjosi, kaip pakankamai veiksmingai galima ūkininkauti ir be agrochemijos, taikant vien mechaninį žemės dirbimo būdą.“