Fasado šiltinimas – svarbus statybų ar renovacijos etapas, tiesiogiai veikiantis pastato energetinį efektyvumą, ilgaamžiškumą ir komfortą. Vis tik tai ir didelis galvos skausmas pastato savininkui: kuo šiltesnis būstas visada aktualu, bet kaina gerokai patuština kišenę. Apie tai, kaip atrasti tinkamą medžiagų, darbų kokybės ir kainos santykį, į ką svarbu atsižvelgti šiltinant fasadą ir kokių klaidų vengti, pasakoja Kauno technologijų mokymo centro (Kautech) profesijos mokytojas, šios srities specialistas Darius Jasinskas.
Ar tiesa, kad kuo „storiau“, tuo „šilčiau“?
Anot specialisto, vienas svarbiausių aspektų planuojant fasado šiltinimą yra tinkamų medžiagų ir technologijų parinkimas. „Daugelis galvoja, kad kuo storesnis šiltinimo sluoksnis, tuo geriau. Iš esmės tai nėra klaidinga, tačiau svarbu suprasti, kad vien storis negarantuoja maksimalios šiluminės varžos. Pastato energetinis efektyvumas priklauso ir nuo šiltinimo sluoksnio sandarumo, šiluminių tiltų eliminavimo bei tinkamai parinktų medžiagų“, – aiškina D. Jasinskas.
Specialistas pabrėžia, kad optimalus šiltinimo sluoksnio storis turi būti parenkamas individualiai, atsižvelgiant į pastato konstrukciją, esamą šiluminę varžą bei klimato sąlygas. Senos statybos pastatams dažnai reikalingas storesnis sluoksnis nei moderniems, kurių sienos iš karto projektuojamos taip, kad atitiktų aukštus energinio efektyvumo reikalavimus.
Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į naudojamos šiltinimo medžiagos šiluminę varžą – skirtingos medžiagos gali pasižymėti nevienodomis izoliacinėmis savybėmis. Pavyzdžiui, kai kurios naujos kartos termoizoliacinės medžiagos leidžia pasiekti tokį patį energinį efektyvumą, kaip ir tradicinės medžiagos, tačiau naudojant plonesnį sluoksnį.
Jasinskas akcentuoja, kad kokybiškai atlikti šiltinimo darbai yra ne mažiau svarbūs nei pats šiltinimo sluoksnio storis. „Net ir pasirinkus storą izoliacinį sluoksnį, bet paliekant nesandarumus ar neeliminuojant šalčio tiltų, galima prarasti didelę dalį šilumos ir susidurti su problemomis, tokiomis kaip kondensato kaupimasis ar pelėsis. Svarbiausia yra kompleksinis požiūris – tinkamas šiltinimo sluoksnio storis kartu su preciziškai atliktais darbais ir teisingai parinktomis medžiagomis užtikrina maksimalų energinį efektyvumą ir ilgaamžiškumą“, – reziumuoja specialistas.
Ne mažiau svarbu pagalvoti ir apie šiltinimo sistemą: ji bus ventiliuojama ar neventiliuojama. Ventiliuojamo fasado atveju tarp šiltinimo sluoksnio ir apdailos paliekamas oro tarpas, leidžiantis išgaruoti drėgmei, todėl tokie fasadai yra ilgaamžiškesni. Neventiliuojamų sistemų atveju, kur šiltinimo medžiaga tiesiogiai dengiama tinku, itin svarbu užtikrinti darbų kokybę, kitaip gali kauptis drėgmė.