Vokietijoje projekte ne tik mokytis, bet ir dalintis gerąja patirtimi

  1. Pradžia
  2. Projektai
  3. Vokietijoje projekte ne tik mokytis, bet ir dalintis gerąja patirtimi

Kauno technologijų mokymo centro komanda dalyvavo Erasmus plius programos projekte NR. 2022-1-LT01-KA121-VET-000052154. Pasirinkę ekologišką kelionę, keltu į Vokietiją išvyko profesinio mokymo Socialinių paslaugų skyriaus specialiųjų ugdymosi poreikių turintys virėjo specialybės mokiniai: Laura Damašauskaitė, Laima Bagdonaitė, Vytautas Laibinis, Tomas Rubavičius ir lydintis asmuo profesijos mokytoja Giedra Sadauskienė.

Po audringos kelionės jūroje, pirmąją vizito dieną Vokietijoje, Albersdorf miestelyje, susipažinome su priimančia organizacija Jungen Daufbauwerk Dithmarachen. Mus pasitiko ponia Sabine Radam, kuri papasakojo apie organizaciją, supažindino su rengiamomis programomis: virėjo, žemės ūkio darbuotojo, metalo apdirbėjo, staliaus, slaugytojo ir kt. Turėjome galimybę „pasimatuoti“ įvairias profesijas lankydamiesi Heidės padalinyje.

Susipažinę su darbo saugos ir geros higienos praktikos reikalavimais, kibome į darbus, kurių metu tobulinome savo praktinius įgūdžius bei plėtėme teorines žinias. 

Vizito metu aplankėme vieną didžiausių Hamburgo mieste vykusių renginių – gastronomijos parodą INTERNORGA 2023. Į šį renginį svajoja patekti visi HOREKA sektoriaus atstovai. Apsilankymas šiame renginyje mums buvo ypatinga privilegija. Parodoje susipažinome su naujausiais įrengimais, įrankiais, tvariais maisto produktais, įvairių patiekalų gaminimo technologijomis bei patiekimo tendencijomis. Turėjome galimybę patys išbandyti įrenginių funkcijas, privalumus, gaminti patiekalus, o svarbiausia – juos degustuoti. Lankydamasis parodoje supranti, kad ateitis priklauso robotams, nes parodoje tarp žmonių jų pakankamai daug sukosi ir siūlė įvairias paslaugas. Todėl diskutavome, kaip ateityje reikės suderinti žmogaus ir roboto tandemus darbo vietoje.

Vokietijoje dirbome virtuvėje ir dalyvavome netradicinėse gastronominėse veiklose realiose darbo vietose. Virtuvėje tobulinome įvairius praktinius įgūdžius. Pagaminta labai daug patiekalų: daržovių salotų, vištienos su daržovėmis, daržovių asorti, virto sultinio, iš kurio vėliau gaminome padažus. Gaminti keli saldūs patiekalai, įdaryti kopūstų lapai, rūkytas kiaulienos kumpis, kepta, troškinta žuvis, troškinti kopūstai, bulviniai dubenėliai, kepta duona, vištiena, pasta, tartaras, Lapakausas (Šiaurės jūros žvejų patiekalas), dešrelės, jogurto desertai su vaisiais ir kt. Ne tik gaminome, bet ir juos skanavome bei patiekėme miestelio gyventojams. 

Vizito metu aplankyti vietiniai ūkiai: Kopūstų muziejus, kuriame stebėtas kopūstų gaminimo procesas, avių ferma, vietinės žvejybos vietos bei greito maisto furgonas, kuriame gaminome mėsainius su Matje silke – tai šio regiono pasididžiavimas.

Įpusėjus vizitui, partnerių virtuvėje jautėmės kaip savoje. Buvo lengva orientuotis, išmokome daiktus sudėti į savo vietas. Na, o mokytojo Tomo pagyros, kad dalyvių praktiniai įgūdžiai vis stiprėja, leido pasijausti svarbiems ir gebantiems atlikti skirtus darbus bei dar labiau stengtis gilinti profesines žinias.

Kovo 20-ąją pradėjome nuo tarptautinės pamokos, kuri buvo skirta Žemės dienai. Diskutavome, kaip svarbu rūšiuoti atliekas, kurios atsiranda virtuvėje, ir kaip svarbu taupiai naudoti produktus. Keista, tačiau mokykla, kurioje lankėmės, neturi tradicijų minėti Žemės dienos. Jie labai džiaugėsi integruota pamoka bei įgyvendintomis veiklomis. Pažadėjo ir ateinančiais metais tęsti tradiciją vesti panašias pamokas bei su mokiniais dalintis tiesomis, skatinančiomis saugoti mūsų planetą.

Dar viena pamoka vyko netradicinėje aplinkoje – vėjo malūne. Malūno savininkas papasakojo, kaip veikia malūnas ir kaip gaunami miltai. Leido patiems sustabdyti ir paleisti malūno sparnus. Papasakojo istorijas apie regione esančius malūnus.

Kita netradicinė pamoka – Agronomijos muziejuje apie kiaulienos rūšis, kiaulienos dalis bei žemės ūkio techniką.

Viso vizito metu daugiausiai dėmesio skyrėme dirbdami švaros zonoje. Įsitikinome, kaip svarbu būsimam virėjui išmokti susitvarkyti darbo vietą ir dienos pabaigoje atlikti generalinę tvarką virtuvėje.

Mokėmės estetiškai dekoruoti ir patiekti pagamintus patiekalus.

Didžiausias iššūkis buvo dirbti aptarnavimo linijoje. Džiaugiamės, kad mums buvo patikėta ypatingai svarbi užduotis – aptarnauti klientus. Atlikdami šią užduotį, mokėmės būti kantrūs, šypsotis lankytojams bei tobulinome kalbinius įgūdžius išmokdami pasakyti: Bitte, Danke, Schönes tag, Sehr lecker ir kt. žodžių derinius. 

Paskutinėmis dienomis turėjome medaus degustaciją su mokytoju Krisu, kuris mums papasakojo, kuo skiriasi pavasarį ir vasarą bičių suneštas medus bei kaip skiriasi medaus skonis priklausomai nuo augalų.

Vizitą vainikavo apsilankymas restorane Strandbar 54 Grad Nord, kuris yra pačioje Šiaurės jūroje. Šefas Stephan Matschulla papasakojo, kaip kuriamas meniu, koks yra šefo darbas. Restorane paskanavome kalafioro su humusu ir jogurto padažu, obuolių nekepto pyrago (receptą parsivežėme į Lietuvą) bei vaflių su karštomis vyšniomis.

Savaitgaliais stengėmės kiek galima daugiau susipažinti su Vokietijos kultūra bei lankytinomis vietomis. Aplankėme Hamburge Elbės filharmoniją, Miniatiūrų muziejų, kuriame per kelias valandas apkeliavome  daug kartų sumažintą visą pasaulį. Grožėjomės Hamburgo rotuše, bažnyčiomis, o vakare plaukėme laivu ir stebėjome naktinį miestą. Aplankėme gyvūnų ir roplių parką Sank-Peter-Order kurorte, Planten un Blomen parką Hamburge. Ypatingą įspūdį paliko apsilankymas Planetarium Hamburg, kur stebėjome Jully Vern kūrybos instaliaciją 20000 mylių po vandeniu. Aplankėme Jūrų muziejų, Meldorfo miestelį, jo garsiąją katedrą. Büsum kurorte praleidome dieną vandens parke bei pasivaikščiojome prie jūros. Keliavome į Šveriną, aplankėme miesto pilį, sodą. Pasivaikščiojome po Švėryno senamiestį.

Projekto mentoriai ir mokytojai džiaugėsi, kad mokiniai puikiai dirba komandoje, yra motyvuoti, turi puikius tvarkymosi įgūdžius. Pasak mokytojo Thom, jie dirba kaip skruzdėlės – greitai, tvarkingai, tiksliai ir padėdami vieni kitiems. Projekto dalyviai gavo puikius įvertinimus už įgytas žinias ir praktinius įgūdžius. Tai patvirtino įteikti sertifikatai.

Laikas pralėkė nepastebimai. Per 20 darbo dienų pagaminome ir patiekėme daug įvairių šaltų, karštų bei saldžių patiekalų. Supratome, kad pirmiausia svečias ragauja akimis, vėliau nosimi ir tik paskiausiai pajaučia skonį, todėl ypatingai svarbus estetinis patiekimas, malonus kvapas bei skonis, kuris palieka neišdildomą įspūdį.

Pjaustymo, formavimo, šiluminio paruošimo įgūdžius tobulinome kiekvieną dieną. Grįžę gerąją patirtį perduosime savo mokslo draugams.

Parsivežėme keliolika receptų, kuriuos išbandysime Lietuvoje. O vėliau, turėdami pagrindą, gal  sukursime ir naujų patiekalų.

Visos stažuotės metu mes ne tik mokėmės, bet ir dalinomės gaminimo paslaptimis bei kartu gaminome lietuviškus patiekalus: žemaičių blynus, bulvių plokštainį, liaudyje vadinamą kugeliu, skruzdėlyną, kepėme lietinius su mėsa, kuriuos vokiečiai įvertino kaip ypatingai skanų patiekalą, tačiau reikalaujantį daug darbo. Džiaugiamės gavę nemažai pagyrų. Supratome, kad projektuose galima ne tik mokytis, bet ir pasidalinti turimomis žiniomis.

Mes savo ruožtu stengėmės garsinti Lietuvą, jos gastronomijos pasaulį, taip pat populiarinti savo centrą ir užmegzti ilgalaikę draugystę, kuri sudarytų sąlygas tobulėti būsimiems verslo pasaulio dalyviams.

Todėl nuoširdžiai dėkojame Kauno technologijų mokymo centro vadovams už pasitikėjimą ir sudarytą galimybę tobulėti. Projektų koordinavimo skyriui dėkingi už pagalbą organizuojant stažuotę ir patarimus viso projekto metu.

Įveikę 1355 kilometrus automobiliu, grįžome į Lietuvą, pasiruošę dalintis įgyta patirtimi.

Mes patobulėjome. Grįžę nebijome imtis iniciatyvos ir visa tai dėka Kauno technologijų mokymo centro ir Erasmus plius programos.

Parengė:

Lydintis asmuo: Profesijos mokytoja ekspertė Giedra Sadauskienė

Projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai. Šis kūrinys atspindi tik autoriaus požiūrį, todėl Komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį jame pateikiamos informacijos naudojimą.