Stipriname mokyklą, kad ji galėtų priimti drąsius vaikus

  1. Pradžia
  2. Projektai
  3. Stipriname mokyklą, kad ji galėtų priimti drąsius vaikus

Mūsų Centre įgyvendinamas Erasmus+ projektas „Mokykla – visiems“, kurio tikslai: įgyti žinių apie įtraukųjį ugdymą, jo įgyvendinimą, apie specialiuosius mokinių ugdymo(si) poreikius, kaip juos atpažinti ir tinkamai jais pasirūpinti ugdymo įstaigoje; kaip sukurti kokybiško įtraukiojo ugdymo įgyvendinimo strategiją; skatinti darbuotojus tobulinti kvalifikaciją ir kompetencijas. 

Žinių ir įgūdžių pasisemti, patirčių ieškoti šio projekto metu rugpjūčio 21-28 dienomis į mobilumo vizitą vyko mūsų Centro darbuotojos Aida Ilona Gružinskienė ir Dovilė Rudokaitė. Jos įgūdžius ir kompetencijas tobulino kursuose ,,Smart teachers play more“ tolimoje Islandijoje, kurių pagrindinė tema „Įtraukusis ugdymas“. Intensyvūs, net po dvi sesijas per dieną trunkantys mokymai buvo derinami su kultūrine programa, todėl sulaukė nemažo susidomėjimo – net 14 šalių atstovai (iš Italijos, Ispanijos, Portugalijos, Graikijos, Vokietijos, Estijos, Slovėnijos, Latvijos ir kt. ) susirinko pasidalinti patirtimi, o iš lektorių išgirsti naudingų dalykų, praversiančių praktikoje. 

Mokymų metu mūsų darbuotojos dalijosi patirtims ir su kolegomis diskutavo apie įtraukųjį (inkliuzinį) mokymą, pagalbą ir dėmesį mokiniams su specialiaisiais poreikiais. Kursų vadovė britė Reičel pateikė šios grupės dalyviams daug pasiūlymų, kaip taikyti šį mokymą savo veikloje, o kursų metu išgirstą teorinę medžiagą –taikyti praktiškai dirbant grupėse. Visų mokymų metu labai aiškiai buvo transliuojama žinutė, kad įtraukųjį ugdymą turėtume tapatinti ne su specialiųjų ugdymo(si) poreikių turinčių mokinių perkėlimu iš specialiųjų į bendrąsias mokyklas, o su personalizuotu kiekvieno mokinio ugdymu, t. y. aplinkų, ugdymo turinio, reikalingos pagalbos, vertinimo ir kitų priemonių pritaikymu kiekvieno vaiko ugdymosi galioms ir poreikiams. Įtraukusis ugdymas apima ugdymo turinio, mokytojų rengimo, pagalbos mokiniui, mokytojui, mokyklai, vertinimo, ugdymo organizavimo ir finansavimo pergalvojimą. Juk kiekvienas žmogus, kad ir koks jis būtų, yra vertybė. Nuo šio supratimo ir prasideda kalba apie įtraukųjį ugdymą. Nuo supratimo, kad nepriklausomai nuo to, kokie mes esame, visi turime teisę gyventi kartu, neužsidaryti savo vidinėse grupėse, bendruomenėse, kuriose galime rasti tik panašius į save. Turime visi išmokti gyventi įvairovėje, nepriklausomai nuo to, kokie esame gimę. 

Taigi, kai kalbame apie įtraukųjį ugdymą, kalbame apie mokymąsi gyventi bendruomenėje ir apie veiklas, kurios padėtų mokykloms priimti visus vaikus, išmokti su jais dirbti taip, kad jie plėstų savo įgimtas galias. Ir tai nėra lengva. Įtraukusis ugdymas – tai ir vertybė, ir iššūkis.

Visiems kursų dalyviams mobilumo vizito metu buvo sudaryta galimybė susipažinti Islandijos švietimo sistema, aplankyti Reikjaviko mokyklą – Dalskoli. Joje ugdomi vaikai nuo 6 mėn. iki 16 metų, todėl tenka bendradarbiauti vaikų darželio, pradinės ir pagrindinės mokyklų mokytojams, darbuotojams. Buvome maloniai nustebintos, kad mokykla turi savo baseiną, daugybę aikštynų, puikią biblioteką, kavinę, didžiulę valgyklą ir įspūdingas poilsio erdves, tačiau klasėje gali būti ugdomi net 55 mokiniai, o pamoką veda du mokytojai. Kursų organizatoriai rūpinosi ir dalyvių kultūrine programa: buvo organizuota ekskursija pėsčiomis po Reikjaviką, jėgas po kelionės galėjome atgauti Žydrojoje lagūnoje.

Erasmus + projektas „Mokykla – visiems“ kursų dalyviams atskleidė įtraukiojo ugdymo ypatumus ir privalumus, o įspūdingas Islandijos gamtovaizdis, gaivus oras ir šaltas vėjas, kartais atpučiantis „Velykų“ kvapą, –  daug teigiamų emocijų, minčių ir idėjų. Tikimės, jog viską, ką gavome, galėsime pritaikyti ne tik savo darbo aplinkoje, bet ir kasdieniame gyvenime. 

 

Aida Ilona Gružinskienė ir Dovilė Rudokaitė